Siirt Fıstığının Saklama Koşulları

Her özelliği ile Antep fıstığı ile karşılaştırılan ve her özelliği ile üstün görünerek büyük rağbet gören Siirt fıstığını sizlerin sofrasına getiriyoruz. Başta Antep fıstığı olmak üzere diğer fıstıklara göre daha doğal bir şekilde yetiştirilen Siirt fıstığı, isminden de anlaşılacağı gibi Güneydoğu Anadolu bölgesinin Siirt ilinde üretilmektedir. Siirt halkı geçim kaynaklarını bu ürün sayesinde gerçekleştirmektedir. Antep fıstığına göre daha iri ve dolgundur.

Siirt Fıstığının Saklama Koşulları ve Şartları Nelerdir?

Bu lezzetin devam etmesi için satın aldığınız fıstığın saklama koşulu mutlaka düzenli olmalıdır. Hepinizin bildiği üzere kuru yemişlerin saklama koşulu sadece poşetin ağzını bağlamaktır. Oda sıcaklığı uygun olan bir yerde muhafaza edilen kuru yemişler uzun süre kalmasına rağmen aynı lezzeti verirken, Siirt fıstığı için daha farklı önlemler almak şarttır.

Serin oda sıcaklığında bırakılması fıstığın daha çok tazeliğini korumasında yardımcı olacaktır. Dilerseniz buzdolabına bırakabilirsiniz. Çünkü Siirt fıstığı diğer kuru yemişlere göre daha hızlı küflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir