Siirt Fıstığının Antep Fıstığından Farkı

Son zamanlarda fıstık denildi mi akıllara Siirt fıstığı gelmektedir. Öncelerden Antep fıstığı adını duyurmuş olsa da artık Siirt fıstığı ülkemizde ilk sıralarda yerini almayı başarmıştır. Her iki fıstığında farklı farklı özellikleri bulunmaktadır. Ancak faydaları ile kıyaslama yapılırsa Siirt fıstığı faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış ve doğrulanmıştır. Siirt fıstığı diğer fıstık çeşitlerine göre hatta kuru yemiş çeşitlerine göre daha faydalı ve lezzetlidir. Bir avuç tüketildikten sonra fıstığın kalitesi ve lezzeti hemen anlaşılmaktadır.

Siirt Fıstığı ve Antep Fıstığı

Birçok yerde Siirt fıstığı kalitesiz değerlerde satışa sunulmaktadır. Ancak bunun ayrımı fıstığın tadına bakılarak ayırt edilmektedir. Ancak fıstığın kalitesini anlayan biri kolayca fıstığın hangi kaliteye sahip olduğunu ayırt edebilmektedir. 1. kalite ana çatlak fıstığın içinde kapalı veya boş çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Tek oturuşta 1 kilogram Siirt fıstığını tüketirken herhangi bir zarar oluşmazken bir oturuş da 1 kilogram Antep fıstığı tüketmek oldukça sıkıntılı sağlık problemleri ortaya çıkarmaktadır. Siirt fıstığı bu nedenle Antep fıstığından daha yararlıdır.

Siirt fıstığı faydaları sayesinde gün geçtikçe daha çok tercih edilen kuru yemiş çeşididir. Eskiden Antep denildi mi akıllara fıstık gelirken, şimdi ki zamanlarda Siirt söylendi mi akıllara fıstığı gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir