Siirt Fıstığı Üretimi

Siirt fıstığı adı üzerinden bilindiği gibi Siirt ilinde yetiştirilmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin Siirt ilinde yetiştirilen fıstık, hem fiziki hem de lezzeti açısından diğer fıstıklara göre çok daha farklıdır. Siirt fıstığını bu kadar lezzetli ve ayrıcalıklı kılan özelliği ise Siirt ilinin iklim türüdür. Fıstık veren ağaçlar genellikle sıcak iklime karşı daha olumludur. Siirt ilinin iklimi diğer illerimize nazaran daha sıcak geçmektedir. Siirt ilimizde nem oranı diğer illere nazaran çok düşük değere sahip olmasıyla birlikte, tam neticesinde Siirt fıstığı üretiminin ortamını oluşturmaktadır.

Siirt Fıstık

Siirt fıstığı hasadı hakkında ikiz bağlar, tillo, Pervari, Şirvan ve Siirt ilinin merkezi bölgesinin birkaç kesiminde fıstık verimi daha çok olarak verildiği gözetlenmiştir. Son dönemlerde Siirt Valiliği tarafından Siirt fıstığı üretiminin artması için bir takım projeler düzenlenmiştir. Düzenlenen bu projeler Siirt ilinde fıstık ağacının artmasına neden olmuştur. Siirt ilinde her geçen gün fıstık üretimi artmasıyla, yurt dışı ve yurt içinden gelen talepler daha çok artmıştır.

Siirt fıstığı fiyatı artmasıyla fıstık yeşil altın olarak adlandırılmaktadır. 2017 yılında fıstık veriminin düşük olmasından dolayı 1 kilogram fıstık fiyatı 45 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat Doğu bölgesinde geçerli olduğu için, Batı bölgesinde Siirt fıstığı 1 kilogramı 60 TL’ye kadar alıcısına ulaştığı tespit edilmiştir. Siirt’te insanlar özellikle geçim kaynağını Siirt fıstığı sayesinde yapmaktadırlar. Siirt fıstığı böylece Siirt halkı tarafından oldukça önem taşıyan bir değere sahiptir. Batı bölgesinde fıstığımız pek tanınmamış olduğundan dolayı ürünümüzün tüm dünya ucundan reklam ve tanıtımına ihtiyacı olduğunu her seferinde dile getirmeye çalışmaktayız. Çünkü fıstık denilince akıllara antep fıstığı gelmektedir. Fakat bir oturuşta 1 kilogram Antep fıstığı tüketilemezken, bu Siirt fıstığı için geçerli bir duruma sahiptir. Siirt fıstığı lezzetini bilen bir kişi bir oturuşta 1 kilogram tüketebileceği test edilmiştir. Önceki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir