Siirt Fıstığı Hakkında Bilgiler

Herkes kuru yemiş tüketmeyi sevmektedir. Özellikle bu duruma kış aylarında daha önem vermektedirler. Ancak kuru yemiş tüketirken korktukları en önemli nokta kilo alma korkularıdır. Bu sebeple çoğu kişi bu nedenden kaynaklı kuru yemiş tüketmezler. Ancak bu durum Siirt fıstığı için geçerli değildir. Çünkü Siirt fıstığı içerisinde yağ oranı oldukça düşük seviyededir. İnsanlar diledikleri miktarda Siirt fıstığı tüketebilir ve herhangi bir yan etki teşhisinden korkmamalıdır. Ancak çoğu insan bu  durumu bilmediğinden Siirt fıstığı tüketmekten çekinmektedirler.

Siirt Fıstığının Yetişme Koşulları

Siirt fıstığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Siirt halkı geçim kaynaklarını bu ürün sayesinde gerçekleştirmektedirler. Siirt fıstığı her yıl Ağustos aylarının sonunda hasadı yapılmaktadır. İlkbahar da Siirt fıstığı çiçeği yeşermeye başlamaktadır.

Siirt Fıstığının Faydaları

Birçok sağlık problemlerine karşı özellikle doktorların tavsiyesi doğal besin kaynaklarıdır. Bu doğal besinlerin arasında Siirt fıstığı da yer almaktadır. Özellikle öksürük ve mide ağrısı bulunan kişilerin mutlaka tercih etmeleri gereken protein Siirt fıstığıdır. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan insanlarında tercih etmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir